Temat 1 Wprowadzenie

E-commerce (lub handel elektroniczny) to kupowanie i sprzedawanie towarów lub usług w Internecie. Obejmuje szeroką gamę danych, systemów i narzędzi dla kupujących i sprzedających online, w tym zakupy mobilne i szyfrowanie płatności online.

Pierwsza transakcja e-commerce miała miejsce w 1994 roku wraz z pojawieniem się Internetu, jaki mniej więcej znamy dzisiaj. Zasługa ta przypada Danowi Kohnowi, 21-letniemu przedsiębiorcy, który prowadził stronę internetową z siedzibą w New Hampshire o nazwie NetMarket.

11 sierpnia 1994 r. Kohn sprzedał płytę CD z albumem Ten Summoner’s Tales Stinga znajomemu z Filadelfii, który za pomocą swojej karty kredytowej wydał 12,48 USD plus koszty wysyłki w transakcji, która po raz pierwszy w historii była chroniona technologią szyfrowania.

Zostało to udokumentowane w wydaniu New York Times z 12 sierpnia 1994 r., zatytułowanym “Internet jest otwarty”, gdzie “zespół młodych przedsiębiorców z cyberprzestrzeni świętował pierwszą transakcję detaliczną w Internecie przy użyciu łatwo dostępnej wersji potężnego oprogramowania do szyfrowania danych zaprojektowanego w celu zagwarantowania prywatności”.