Temat 3 Prawa autorskie w IT, internecie i życiu cyfrowym

Copyright in the digital era

Traktat Światowej Organizacji Własności Intelektualnej o prawie autorskim – znany również jako Traktat WIPO o prawie autorskim lub WCT – został przyjęty w 1996 r. w celu uwzględnienia technologii informatycznych i Internetu, elementów nieuwzględnionych bezpośrednio w Konwencji berneńskiej.

Copyright on the internet

Ochrona praw autorskich w Internecie zapewnia oryginalnym autorom i artystom prawo do uniemożliwienia innym kopiowania lub pobierania oryginalnego dzieła i zgłaszania go jako własnego. Prawa autorskie w Stanach Zjednoczonych zapewniają ochronę autorowi lub twórcy wszelkich oryginalnych dzieł.

Copyright in the digital world

W tym zdigitalizowanym świecie, w którym żyjemy, nasze codzienne życie jest niekompletne bez multimediów bombardujących nas, czy to za pośrednictwem telefonów, tabletów czy komputerów. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym, z czyjej pracy korzystamy, kto jest właścicielem różnych strumieni multimedialnych, z którymi wchodzimy w interakcję? W większości przypadków różne treści multimedialne, czy to filmy, memy, zdjęcia, strony internetowe, systemy operacyjne są chronione prawem autorskim.

picture by BP Miller on Unsplash, https://unsplash.com/de/fotos/QcN42a1Okw4