Temat 2 Wzbudzanie zainteresowania

Aby zainteresować młodzież tematem zajęć, warto oprzeć scenariusz lekcji na sprawdzonych strategiach:

  1. Uwzględnij w scenariuszu lekcji postacie znane młodzieży – nie tylko pokażesz, że jesteś na bieżąco z życiem społeczno-kulturalnym młodych ludzi i potrafisz podać im przykłady, które do nich przemawiają i ich interesują, ale – co najważniejsze – uświadomisz im, że ich idole są do nich podobni, a zatem nie ma rzeczy niemożliwych.
  2. Staraj się zaskakiwać – przygotowując scenariusz lekcji, warto sięgnąć po element zaskoczenia, np. w prezentacji na poważny temat zawrzeć ilustracje z ich ulubionych kreskówek, filmów czy seriali. Zaskoczenie ma przede wszystkim pobudzić uwagę młodych ludzi, sprawić, że oderwą się od swoich rozterek i dadzą ci szansę na zainteresowanie ich tematem zajęć.
  3. Angażuj młodzież w zadania grupowe – projektuj zadania tak, aby młodzi ludzie zacierali granicę między nauką a zabawą, dawaj im swobodę w wykonywaniu zadań i jedynie doradzaj, jak je wykonać. W ten sposób, pracując metodą projektu, zmotywujesz młodzież do wykonania zadania, ponieważ z jednej strony pojawi się element rywalizacji między grupami. Ale z drugiej strony – procesy zachodzące w grupie nastolatków, takie jak chęć zaimponowania czy czysta radość ze współpracy, dodatkowo wzmocnią chęć wykonania zadania.
  4. Wprowadź elementy zapożyczone z gier komputerowych lub gamifikacji – gry komputerowe są dla współczesnej młodzieży substytutem podwórka i zabaw na świeżym powietrzu, więc umiejętne włączenie ich w proces edukacyjny niewątpliwie przyczyni się do wzrostu zainteresowania tematyką zajęć, a w sprzyjających warunkach może stać się podstawowym motywatorem do samodzielnego zdobywania doświadczeń przez uczniów. Jeśli jednak czujesz niechęć do włączania gier komputerowych do swoich zajęć, rozważ gamifikację, czyli hybrydę zwykłych zajęć i gry komputerowej – zamiast ocen przydzielaj punkty doświadczenia, wplataj zagadnienia poruszane na zajęciach w narrację znaną np. z książek o Harrym Potterze (np. stwórz historię, w której losy książkowego bohatera zależą od rozwiązania równania), prowadź różnego rodzaju rankingi i generalnie stwórz atmosferę zabawy i postaraj się zaangażować w nią wszystkich swoich uczniów.
  5. Wykorzystaj media społecznościowe – Twoja obecność w mediach społecznościowych może być wykorzystana do kontaktu i poczucia wzajemnej bliskości z młodymi ludźmi oraz pokazywania codziennych sukcesów i szczęśliwych chwil. Na przykład stworzyć z nimi stronę internetową lub bloga na temat, który ich interesuje, wspiera i motywuje.
  6. Włącz ćwiczenia ruchowe do zajęć – ruch jest zdrowy, ale także stanowi mile widzianą odmianę podczas przeważnie statycznych fizycznie zajęć, których wykorzystanie w odpowiednim momencie powinno ożywić młodych ludzi i dać motywację do dalszej nauki.