Temat 4 Marketing lokalnego dziedzictwa

Jako kluczowa część naszej przeszłej historii i naszej obecnej gospodarki, ważne jest, aby promować nasze lokalne dziedzictwo w pozytywny i atrakcyjny sposób. W tej sekcji przyjrzymy się kilku pomysłom, które można włączyć do strategii marketingowej promującej lokalne dziedzictwo, aby to osiągnąć.

Storytelling:

Na długo przed czytaniem i pisaniem, opowiadanie historii było metodą przekazywania naszych historii i tradycji. Storytelling istnieje we wszystkich kulturach i epokach i składa się zarówno z gestów, jak i głosu. Tradycja opowiadania historii różni się w zależności od miejsca, ale może obejmować wykorzystanie piosenek, wierszy i rymowanek. Chociaż sztuka opowiadania historii jest wykorzystywana do informowania, wiele historii opowiadanych w ten sposób nie jest zgodnych z faktami, ponieważ w opowiadaniu historii kulturowych kładzie się nacisk na rozrywkę i często opiera się na baśniach, mitach i legendach. “Seanchaí” byli tradycyjnymi strażnikami historii w Irlandii i podróżowali po wyspie, aby recytować swoje opowieści, a także rozpowszechniać lokalne wiadomości. Storytelling jest nadal wykorzystywany w Irlandii do promowania lokalnego dziedzictwa i zwyczajów, a wycieczki z przewodnikiem okazują się bardzo popularne wśród turystów. Więcej przykładów storytellingu jako metody przekazywania tradycji kulturowych można znaleźć na stronie National Geographic.

Image source: www.gettyimages.ie
Zaangażuj lokalnych mieszkańców:

Projekty związane z dziedzictwem lokalnym mogą oznaczać znacznie więcej niż tylko zachowanie i ochronę artefaktów z przeszłości. Na przykład w Irlandii, prace Rady Dziedzictwa obejmują zachęcanie lokalnych społeczności do wzięcia odpowiedzialności i udziału w rozwoju i ochronie ich dziedzictwa. W ramach tego ważne są projekty, które poprawią lokalne dziedzictwo i mogą ożywić zaniedbane obszary. Projekty te pomagają zapewnić lokalnym mieszkańcom możliwość “przeglądu, ponownego zaangażowania się i reinterpretacji ich dziedzictwa”. Projekty związane z dziedzictwem mogą generować poczucie przynależności do lokalnych obszarów i przynosić poczucie dumy mieszkańcom poprzez zwiększone uczestnictwo. To z kolei oznacza, że lokalni mieszkańcy będą promować swoje dziedzictwo na wiele sposobów, np. za pośrednictwem mediów społecznościowych i przekazów ustnych.

Coroczne wydarzenia:

Stanie się znanym z konkretnego ekscytującego wydarzenia, które odbywa się w określonym czasie każdego roku, może pomóc w pobudzeniu turystyki i rozwoju lokalnej gospodarki. Wydarzenia te mogą sprawić, że niektóre miejsca dziedzictwa kulturowego znajdą się na mapie i przyciągną turystów z całego świata. Na przykład Rio De Janerio słynie z festiwalu Mardi Gras, który odbywa się co roku przed Wielkim Postem, podczas gdy Oktoberfest odbywa się co roku w Niemczech i przyciąga tysiące zagranicznych turystów. Kells, małe miasteczko w hrabstwie Meath w północno-wschodniej Irlandii, słynie z tradycji kulturowych i wielu zabytków, w tym Wysokich Krzyży, Iglicy Lloyda (jedynej śródlądowej latarni morskiej w Irlandii) i Księgi z Kells, która pochodzi z 800 r. n.e.. Oprócz tych zabytków i artefaktów, Kells jest również znane z corocznych wydarzeń i festiwali, które każdego roku przyciągają tysiące odwiedzających i pomagają pobudzić lokalną gospodarkę. Takie wydarzenia obejmują coroczne wyścigi drogowe, podczas których motocykliści i entuzjaści zbierają się co roku w Kells na serię zawodów wyścigowych, oraz coroczny festiwal Hinterland, który koncentruje się na krajowej i lokalnej sztuce, poezji i filmie. Wydarzenia takie jak te mogą pomóc zwiększyć świadomość lokalnego dziedzictwa i poprawić lokalną gospodarkę.

Zrównoważony rozwój:

Zrównoważony rozwój koncentruje się na zachowaniu, co jest misją większości obiektów dziedzictwa kulturowego, których celem jest zachowanie tradycji i historii. Podnoszenie świadomości na temat idei zrównoważonego rozwoju i jej aktywne wdrażanie zarówno wśród turystów, jak i mieszkańców, może mieć pozytywny wpływ na lokalne dziedzictwo. Wdrażanie zasad zrównoważonego rozwoju nie tylko wzmocni lokalne dziedzictwo, które starasz się promować, ale także może zwiększyć liczbę turystów i przyciągnąć pozytywne relacje w mediach. W dzisiejszym świecie ludzie są bardziej etyczni i troszczą się o ochronę klimatu, środowiska i wszystkich jego mieszkańców, a także wykazują większe zainteresowanie odwiedzaniem miejsc, które podzielają podobne wartości i przekonania.

Dzielenie się doświadczeniami:

Jednym z najlepszych sposobów marketingu jest poczta pantoflowa. Chcemy, aby nasi klienci dzielili się swoimi pozytywnymi doświadczeniami z naszym lokalnym dziedzictwem z innymi i rozpowszechniali informacje o nas. Aby to osiągnąć, musimy zapewnić odwiedzającym trwałe wspomnienia. Na przykład wykorzystanie opowieści podczas wycieczek z przewodnikiem sprawi, że będą one bardziej niezapomniane, a umożliwienie im doświadczenia kultury i historii stworzy trwałe wrażenia. Jednym z takich przykładów może być zaangażowanie turystów w historyczną rekonstrukcję, w której doświadczenie jest tworzone dla nich (np. procesy czarownic w Salem w Massachusetts lub doświadczenie wikingów w Norwegii). Daje im to możliwość tworzenia trwałych wspomnień, którymi mogą dzielić się z innymi – tzw. marketing doświadczeń. Zadowolenie klientów gwarantuje dobrą promocję zarówno lokalnego dziedzictwa, jak i firm.