Temat 6 Marketing w mediach społecznościowych

Social media:

Marketing w mediach społecznościowych pozostaje jednym z najskuteczniejszych sposobów nowoczesnego marketingu, wykorzystując aplikacje społecznościowe jako narzędzie marketingowe. Platformy mediów społecznościowych, takie jak Facebook i Instagram, pozwalają firmom łączyć się z docelowymi odbiorcami w celu budowania rozpoznawalności marki, zwiększania świadomości i sprzedaży swoich produktów oraz budowania sieci obserwujących w mediach społecznościowych, z którymi można się angażować i udostępniać treści, w nadziei, że ich obserwatorzy również udostępnią te treści, aby uzyskać szerszy zasięg. Firmy są również w stanie pozyskiwać opinie klientów za pośrednictwem platform mediów społecznościowych, umożliwiając im bezpośredni kontakt z firmą i dając jej możliwość odpowiedzi.

Image source: www.pexels.com

Istnieje pięć kluczowych filarów udanego marketingu w mediach społecznościowych:

Strategia:

Podobnie jak w przypadku wszystkich kampanii marketingowych, pierwszym krokiem marketingu w mediach społecznościowych jest wcześniejsze opracowanie odpowiedniej strategii. Przedsiębiorstwo musi:

  • Zdefiniować cele: Określ, czy media społecznościowe mogą pomóc w osiągnięciu tych celów. Wszelkie cele mediów społecznościowych, które są ustalane w ramach tej strategii (np. zwiększenie świadomości i sprzedaży) powinny być zgodne z ogólnymi celami firmy.
  • Wybrać platformy mediów społecznościowych: Określ, które platformy mediów społecznościowych są najczęściej używane przez docelowych odbiorców firmy. Na przykład, jeśli chcesz odwołać się do młodszej grupy docelowej, Instagram byłby odpowiednim wyborem.
  • Udostępniać treści: Ponieważ każda platforma społecznościowa koncentruje się na innych treściach medialnych, ważne jest, aby korzystać z odpowiednich treści i w miarę możliwości korzystać z mieszanki treści, aby utrzymać zainteresowanie docelowych odbiorców. Może to obejmować filmy, blogi, zdjęcia, linki, interakcje na żywo itp.
Planowanie i publikacja:

Po opracowaniu strategii następnym krokiem jest rozpoczęcie publikowania treści. Publikowanie treści na platformach mediów społecznościowych może oznaczać przesłanie nowego filmu lub obrazu albo udostępnienie posta na blogu lub linku do odpowiedniej strony. Aby zbudować sieć obserwujących i dotrzeć do szerszej publiczności, firmy muszą mieć stałą obecność w mediach i być konsekwentne w publikowaniu postów w mediach społecznościowych.

Słuchanie i zaangażowanie:

Firmy, które tworzą aktywne treści na platformach społecznościowych, mogą zaobserwować wzrost interakcji i rozmów na temat marki i produktów. Użytkownicy komentują i udostępniają posty, oznaczają firmę we własnych postach, a nawet zaczynają komunikować się za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Tego typu interakcje są idealne, ponieważ istnieją powiadomienia, które ostrzegają menedżerów mediów społecznościowych. Umożliwia im to dobrą obsługę klienta, co z kolei zwiększa jego zadowolenie.

Analityka i raportowanie:

Ważne jest, aby mierzyć wydajność i wpływ obecności firmy w mediach społecznościowych. Firma powinna ustalić, które posty mają największe zaangażowanie, jak często firma była wymieniana lub oznaczana, liczba osób, do których udało się dotrzeć itp. Gromadzenie danych, analityka i raportowanie są istotnymi czynnikami sukcesu każdego programu marketingowego, ponieważ firma może wykorzystać te informacje do podejmowania świadomych decyzji o tym, co działa dobrze, a co należy zmienić.

Reklama:

Stosunkowo łatwo jest wykorzystać wiele platform mediów społecznościowych do rozwoju firmy oraz zwiększenia liczby obserwujących i świadomości. Podczas gdy wiele działań marketingowych w mediach społecznościowych może być bezpłatnych, płatny marketing w mediach społecznościowych może być dobrą inwestycją, ponieważ może kierować reklamy do pożądanych odbiorców docelowych firmy w oparciu o wiele różnych czynników, takich jak zachowanie, zainteresowania i informacje demograficzne.